Ahmet Uluçay aramızdan ayrılalı sekiz yıl oldu

“Sinemayı, daha doğrusu sinema makinesini
ilk tanıdığımda küçük bir çocuktum. Ya
üçüncü ya da dördüncü sınıfa gidiyordum. O
bana Alaaddin’in Sihirli Lâmbası gibi gelmişti.”

 

Ahmet Uluçay, 2 Aralık 1954 yılında Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik köyünde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra uzun bir süre çobanlık yaptı. İnşaat işçiliği, kamyon şoförlüğü ve tavukçuluk gibi çeşitli işlerde çalıştı.

Sinema ile ilkokuldayken köylerine gelen gezici bir film ekibi sayesinde tanıdı. 12 yaşındayken arkadaşı İsmail Mutlu ile sinema makinesi yapmaya karar verdi. Topladıkları film parçalarını birleştirerek köy halkına küçük gösterimler düzenledi. Arkadaşları İsmail Mutlu ve Şerif Akarsu ile Tepecik Köyü Arkadaş Sinema Grubu’nu kurdu.

1993 yılında aldığı eski bir betamax kamera ile ilk kısa filmi Optik Düşler‘i çekti. Film, 6.  Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Üniversite Sinema Kulüpleri Birliği Özel Ödülü’nü aldı. 1994’te Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak filmi ile 6. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde İkincilik Ödülü ve 16. İFSAK Kısa Film Festivali’nde Uluslararası Kısa Film Günleri Özel Ödülü’nü kazandı. 1995’te çektiği Bizim Köyün Orta Yeri Sinema belgeseli ile 7. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Birincilik Ödülü’nün yanı sıra Kültür Bakanlığı Onur Ödülü’ne de layık görüldü. Bunların dışında Minyatür Cosmos’da Rüya (1995), İnci Deniz Dibinde (1996), Epilectic Film (1998), Uzun Metrajın Resmi (1999), Exorcise (2000) ve Kaza (2007) gibi ödüllü birçok kısa filme imza attı.

2002’de ilk uzun metrajlı filmi olan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak‘ı çekti. Film, İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü, San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, Sinema Yazarları Derneği Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo Ödülü, 7. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Kurgu Ödülü ile Karadeniz Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi İlk Film Ödülü gibi birçok ödül aldı.

2007 yılında çekimlerine başladığı Bozkırda Deniz Kabuğu filmine sağlık sorunları nedeniyle devam edemedi. Yönetmen, beyin tümörü teşhisiyle kaldırıldığı hastanede tedavi görürken zatürreye yakalanarak 30 Kasım 2009’da hayatını kaybetti.

Yazan: İlhan Süzgün

Kaynak: Türkiye Sinemaları Araştırmaları
http://www.tsa.org.tr/tr/kisi/kisibio/7938/ahmet-ulucay

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*